banner image
Пресреліз

Середній бізнес залишається стійким, але занепокоєння зростає

Керівники середнього бізнесу по всьому світу менш оптимістично оцінюють економічні перспективи на найближчі 12 місяців: 71% висловлюють оптимізм (на два пункти менше, ніж у першому кварталі 2025 року). Водночас зросла стурбованість економічною невизначеністю - на шість пунктів до 61%, що робить її найчастішою перешкодою для зростання згідно з останнім Grant Thornton International Business Report (IBR).

Економічний оптимізм та невизначеність: 2020 - 2025

Джерело: Grant Thornton International Business Report (IBR)

 

Хоча 90-денна пауза на більшість американських мит була продовжена до 8 липня, загроза залишається, що посилює відчуття тривоги серед середнього бізнесу. Занепокоєння щодо геополітичної нестабільності зросло на шість пунктів до 53%, що є новим рекордом. Побоювання бізнес-лідерів щодо ланцюгів постачання також досягло рекордного рівня 49% (зростання на один пункт). Кількість тих, хто стурбований майбутнім скороченням обсягів замовлень, також досягла піку в 50% (зростання на три пункти).

Обмеження для бізнесу: Q1 2025 - Q2 2025

Джерело: Grant Thornton International Business Report (IBR)

Це зростання занепокоєння впливає на міжнародні перспективи середнього бізнесу, при цьому частка бізнес-лідерів, які очікують збільшення експорту, знизилася на три пункти до 50%. Ті, хто очікує збільшення доходів від закордонних ринків, знизилася на чотири пункти до 48%. Однак відсоток підприємств, які планують розширити кількість країн, в які вони продають свою продукцію, залишилася незмінною на рівні 48%, як і частка підприємств, які очікують збільшення кількості співробітників, що працюють на зовнішніх ринках, яка залишилася на рівні 40%.

Глобальні амбіції: Q1 2025 - Q2 2025

Джерело: Grant Thornton International Business Report (IBR)

Незважаючи на зростання міжнародної невизначеності, керівники середнього бізнесу наразі не очікують, що це вплине на їхні торговельні показники: 66% очікують збільшення доходів протягом наступних 12 місяців (без змін порівняно з 1 кварталом); 63% очікують збільшення прибутковості, а 54% очікують підвищення цін реалізації – обидва показники також залишилися без змін. Це підкреслює стійкість середнього бізнесу в глобальній економіці.

Хоча загальний рівень оптимізму дещо знизився, варто зазначити, що переважна більшість (71%) все ще оптимістично налаштовані щодо перспектив на найближчі 12 місяців. Однак ці перспективи значно відрізняються залежно від того, в якій частині світу ви перебуваєте. В Азіатсько-Тихоокеанському регіоні спостерігається різке падіння оптимізму (на шість пунктів до 68%); натомість настрої в Північній Америці покращилися, і оптимізм зріс на два пункти до 81%. У Південній Америці оптимізм зріс на три пункти до 66%, а в Африці знизився на два пункти до 69%. Європа залишається стабільною, з невеликим зростанням на один пункт до 61%. 

Технології беруть ініціативу

Поки уряди усього світу зосереджуються на реорганізації світової економіки, укладаючи нові торговельні угоди зі Сполученими Штатами або шукаючи нових торговельних партнерів, бізнес-лідери продовжують зосереджуватися на реорганізації власного бізнесу, інвестуючи в технології. ІТ залишається основною сферою інвестицій для середнього бізнесу: 68% керівників планують збільшити витрати протягом наступних 12 місяців. У цій сфері інвестиції в штучний інтелект залишаються найвищою категорією (67%), хоча і знизилися на два пункти порівняно з попереднім кварталом.

Натомість інвестиції в персонал знизилися на три пункти до 59% — вперше за два роки. Очікування щодо зайнятості також знизилися на три пункти: 53% бізнес-лідерів зараз очікують збільшення чисельності персоналу протягом наступних 12 місяців. Хоча в попередніх кварталах підприємства інвестували в технології та персонал в рівній мірі, останні дані свідчать про зміну балансу, що вказує на те, що збільшення інвестицій в штучний інтелект та цифрову інфраструктуру може відбуватися за рахунок зайнятості та розвитку робочої сили.

Інвестиційні наміри: Q3 2024 - Q2 2025

Джерело: Grant Thornton International Business Report (IBR)

Ця тенденція ще більше підкреслюється в останньому звіті IBR, у якому зазначається зростання інвестицій у дослідження та розробки на два пункти - до 60%, а також зростання інвестицій у виробничі потужності та обладнення на один пункт - до 52%; водночас відбулося різке зниження інвестицій у робочі простори на чотири пункти - до 51%.

Незважаючи на політичний опір на деяких ринках, інвестиції в ініціативи зі сталого розвитку* зросли на один пункт до 56%, що свідчить про те, що, незважаючи на риторику та нещодавні зміни в законодавстві, такі як Пакет Omnibus ЄС, підприємства продовжують надавати пріоритет сталому розвитку як стратегічній необхідності.

Пітер Бодін, генеральний директор Grant Thornton International Ltd, прокоментував: 

«Нестабільність. Невизначеність. Складність. Неоднозначність. Хоча концепція VUCA існує вже деякий час, бізнес-лідери стикаються з реальністю VUCA на сучасних ринках. Наше останнє дослідження IBR показує, що середні підприємства не стоять на місці — вони свідомо адаптуються. Нестабільність у геополітичному середовищі спонукає уряди та підприємства переоцінювати доцільність і стійкість торговельних відносин. У міру того, як глобальний порядок похитнувся через невизначеність, нові торговельні угоди — і відповідні нормативні акти — з'являються все швидшими темпами.

У відповідь на це підприємства диверсифікують свої ланцюги постачання та досліджують альтернативні ринки, щоб зменшити ризики та побудувати довгострокову стійкість. Клієнти наших компаній-членів звертаються до нас за допомогою в навігації новими торговельними маршрутами, тлумачення змін у регуляторному середовищі та відкритті можливостей на незнайомих, але перспективних ринках.

Ми також спостерігаємо зміну інвестиційних пріоритетів, спричинену зміною підходів до створення цінності. Цифровий порядок денний розвивається, а штучний інтелект залишається стратегічним пріоритетом. Успішними будуть ті підприємства, які продовжуватимуть приймати більш мінливий, невизначений, складний і неоднозначний світ».

* Наступний звіт Grant Thornton про стійкість середнього бізнесу заплановано опублікувати у вересні.