АНАЛІТИКА

Grant Thornton: Стаття під назвою «Прагніть до зростання, плануйте нестабільність»

Європейській бізнес  задраює  люки перед перспективою  невизначеності високого рівня, але лідери не повинні просто сидіти і чекати на більшу визначеність . На ринку все ще існують можливості  зростання для тих, хто приймає  правильні стратегічні рішення.  У Європі сьогодні існує багато як економічної, так і політичної невизначеності. Brexit, слабкий експортний попит з боку Китаю, зростаюча популістська політика напередодні парламентських виборів в ЄС і економічний цикл, що пройшов свій пік, єднаються для зниження рівня  впевненості.

Фактично, останній міжнародний бізнес-звіт Грант Торнтон (IBR) виявив, що показник  економічного оптимізму серед бізнес-лідерів ЄС  (що  вираховується як  відсоток оптимістів мінус відсоток  песимістів) - знизився на 18 відсоткових пункти  до 28% за період з  2-го кварталу 2018 року. У Східній Європі чистий показник оптимістичних очікувань  став негативним (-10%), впавши з 20%.

Хоча невизначеність є реальною і бізнес  логічно стурбований, важливо пам'ятати, що й досі існують значні ринкові можливості для бізнесу, якщо він взмозі  коригувати свою стратегію з метою  подолання перешкод та використання можливостей.

Larissa Keijzer, голова регіону Європа  в Grant Thornton International  каже: "Хоча майбутнє залишається невизначеним, європейський бізнес за умови найкращого  передбачення потенційних результатів і вірної  стратегії  зможе випередити конкурентів".

Невизначеність різним чином зачіпила Європу

Економіка  і бізнес-спільноти кожної країни  зазнали різного ступеня впливу через невизначеність. У Великій Британії, за умови побоювання з приводу невпорядкованого  Brexit без домовленостей, чистий показник оптимістичних очікувань  знизився до 9%, що є найнижчим рівнем з 3-го кварталу 2017 року (IBR). В Ірландії останній індекс бізнес-настроїв AIB вказує, що 35% малих підприємств країни скасували або відклали інвестиційні плани через Brexit .

Фактичні та прогнозовані зміни до економічних оцінок сприяють стурбованості. Європейська комісія скоротила свої прогнози зростання для Ірландії до 4,1% цього року (з 4,5%) - посилаючись на Brexit. Оскільки Ірландія   перебуває на самій фронтальній лінії Brexit в Європі, Банк Ірландії запустив фонд Brexit на суму 2 млрд. євро з метою  кредитування підприємств, які потребують капіталу для адаптації до викликів.

Італійська економіка потрапила в рецесію в другому півріччі 2018 року, причому показник впевненості  погіршився через зростаючу стурбованість з приводу планів уряду щодо витрат та фіскальної стійкості. Зростання кількості робочих місць також стагнувало  без помітного  збільшення  реальних доходів, незважаючи на зниження рівня інфляції.

Підприємства мають рацію,  серйозно сприймаючи  ці загрози, втім мантра повинна бути: «плануйте нестабільність, але все одно прагніть зростання». Зростання продовжує бути досяжним, якщо бізнес дотримується правильних стратегій.

Dave Dunckley, СЕО  Грант Торнтон Великобританія LLP, зауважує : "Лідери повинні моделювати потенційні політичні, нормативні та економічні сценарії. Вивчаючи бізнес-вплив кожного сценарію, вони можуть створити план надзвичайних ситуацій або дорожню карту і спрогнозувати  свої  майбутні кроки та події,  які можуть їх викликати. Перш за все, підприємствам необхідно підготуватися до постійних змін і позиціонувати себе таким чином, щоб скористатися будь-якими можливостями, що ці зміни  можуть запропонувати ».

Детально див: https://www.grantthornton.global/en/insights/articles/european-economic-outlook/

Grant Thornton : Стаття під назвою «Прагніть до зростання, плануйте нестабільність»